Suriye’de sadece Azeriler değil Ermeniler de savaşıyor!

Ömer Çelik Dönmez
Yazar : Ömer Çelik Dönmez
Email : omurcelikdonmez@hotmail.com
Makale Tarihi : 10 Nisan 2014 Perşembe 14:55
Okunma Sayısı : 1827 Kez
  Yazarın Tüm Makaleleri

Kaç gündür Azeri mücahitlerin IŞİD saflarında Suriye’de savaştığını, Kesap’da Ermenilere yönelik eylemlerde etkin olabileceklerini, bunların paralel yapı tarafından gönderildiklerine dair duyumların bulunduğunu yazdığımdan dolayı farklı tepkilerle karşılaştım. Haber kaynağımı merak eden bazı dostlara İran İslam Cumhuriyetinin Sesi radyosunu ve Azerbaycan’daki bir internet sitesini referans gösteriyorum.

Hatırıma geldiği için belirteyim, PKK/PYD yakınlığı malum Firatnews.com’da benzer haberler yayımlamıştı. Öncelikle F tipi paralel yapıya mensupların gönderdikleri maillerde hizmet hareketinin bu tip faaliyetlerin uzağında olduğunun altı çiziliyor. Okyanus ötesinden Amerika’dan yazan Ermeni okuyucularda gönderdikleri fotoğraf ve bilgi notlarında Kesap’ta Ermenilere saldıranların Türkiye sınırından geçen Türkiye destekli direniş örgütleri olduğuna ısrarla dikkat çekmeye çalışıyor.

Bir başka okuyucu grubu da şahsımı Suriye Cihadına ihanet etmekle suçlayan ifadelerin yer aldığı mail bombardımana takip tuttu. Onların ifadesine göre; Ermeniler Azeri mücahitler tarafından öldürülmemişti, ayrıca Azeri mücahitler IŞİD saflarında değil El Nusra ve diğer direniş örgütlerinin saflarında cihada katılmışlardı. Benim köşe yazılarıma taşıdığım iddialar Baas rejimi ve İran istihbaratının, uluslararası kamuoyunu yanıltmaya ve Türkiye’ye kışkırtmaya yönelik dezenformasyon amaçlı haberlerdi.

Makalemi sağa sola eğip bükmeden okuyan bazı okuyucular da, farklı bir bakış açısıyla bu konu gündeme getirdiğimi, bu tür harbelere nasıl ulaştığımı, Milli İstihbarat Teşkilatından destek alıp almadığımı merak eden suya sabuna tirit türünden mesajlarla, günü yorgunluğunu hafifletmekten geri kalmadı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür. Eksik olmasınlar ve unutmasınlar ki Kanbersiz düğün olmaz!

Suriye’de 100 bine yakın Ermeni nüfusun yaşadığını bildiğimden bu Ermeni toplumuna mensup eli silah tutabilecek gençlerin hangi durumda olduğunu farklı haber kaynaklarından araştırdığımda, hiçte masumane bir durumun olmadığı gerçeğine ulaştım. Hemen aklıma TRT I kanalında yayımlanan Kızılelma dizisi geldi. Son birkaç haftadır dizide Kuzey Irak’ta bir yerde kampı olan Arat isimli bir Ermeni terör örgütünden söz ediliyordu. Örgüt öncelikle yurtdışındaki Türkiye Büyükelçilik misyonlarına yönelik suikastlar düzenliyor ve bu amaçla dünyanın dört bir tarafından devşirilen Ermeni asıllı gençlere terör eğitimleri veriliyordu.

Popüler dizilerin popüler konulara yer verdiğinden hareketle, tıpkı Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde olduğu gibi Kızılelma dizisinde de güncel konuların belki de resmi makamların talepleri doğrultusunda senaryoya girebileceğini düşündüm. Çünkü bazen tv kanallarına resmi makamlar tarafından, halkın kolektif bilinçaltında şuur uyarıcı milli mesajlar veren konuları dizi senaryolarına sıkıştırmaları tavsiyesinde bulunulabiliyor. Gerçekten böyle bir terör örgütü var mı yok mu ya da bu tür bir olay örgüsü, Yönetmen Osman Sınav’ın dizinin reytini yükseltmek için kurguladığı bir mizansen mi olup olmadığına gelin aşağıdaki malumatları okuduktan sonra birlikte karar verelim.

11 Şubat 2014 Salı günü medyasafak.com’da yayımlanan ve Hasan Sivri tarafından tercüme edilen, Racha Abu Haidar’ın “Suriye'deki Savaştan Sonra Ermeniler” başlıklı analizinde, krizden önceki verilere göre Suriye'de 80 bin Ermeni olduğu, bu sayının yüzde 80'i Halep'te, yüzde 10'u Şam'da ve geri kalan kısmının Deyr Zor, Haseke, Kamışlı ve Rakka'da yaşadığını, özellikle Halep başta olmak üzere yaşanan kanlı sürecin onları, Şam, Lazkiye ve Tartus'a kaçmaya zorladığını, bir kısmının da Lübnan ve Ermenistan'a gittiğini kaydetmiş. Ermenistan hükümeti, başkent Erivan'a yakın bir bölgede Suriye'den kaçan Ermenilerin kaldıkları yere ''Yeni Halep'' adını vermiş. Ermenistan, Suriyeli Ermeniler için geçici bir istasyonmuş. Onlar, Suriye vatanına geri dönüş hayallerinin gerçekleşmesini bekliyorlarmış.

Suriye ordusunda Ermeni gençler varken ayrıca gönüllülerden müteşekkil Ulusal Savunma Güçleri'ne de çok sayıda Ermeni katılmış durumda. Bununla birlikte var oldukları yerlerde kendilerini savunmak amacıyla yerel komiteler kurmuşlar. Görüldüğü gibi Kesap’ta gerçekleştirildiği iddia edilen Ermeni katliamından çok önceleri, Ermenilerin Esad ordusuna destek amaçlı gönüllü müfrezeler oluşturdukları ortaya çıkıyor. Kesap savaşından sonra, sözde “Ermeni soykırımı” karşıtı eylemler, Türkiye ve Fransa’nın aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde protesto edilince, kendileri açısından gerekli şartların oluştuğu düşüncesiyle, Erivan ve Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’da, Suriye’deki soydaşlarını korumak için bu ülkeye gitmeye “gönüllüler” için kayıt ofisleri kuruluyor.

Geçtiğimiz günlerde islahhaber. net’te yayımlanan derleme malumata göre; Suriye’de Beşşar Esed rejimi saflarında Suriye savaşına katılan bazı Ermeni militanlar, sosyal paylaşım ağlarında resimlerine yer verdi. Suriye devrimi adlı muhalif kaynak, Los Angeles Gangsterleri adı verilen Ermeni militan grubun, Esed rejim güçlerine desteklemek amacı ile Hizbullah saflarına katıldığı ve muhaliflere karşı savaştığını açıkladı. Suriye’de çatışmaların başladığından bu yana orduda görevli ve gönüllü 60 Ermeni militanının öldürüldüğü bildirildi.

Yine aynı kaynak, Suriye’de Rusya, Venezuela, Yunanistan, K. Kore, Litvanya, İran, Lübnan ve Ermenistan’dan gelen binlerce Ermeni gönüllü militanın, Suriye savaşında en ön saflarda çarpıştığını kaydediyor. Bu haberi doğrulayan yeni bilgi notu ise 7 Nisan Pazartesi 2014 tarihli Suriye Gerçek Haber@suriyegercekh isimli twitter hesabından duyuruldu. Adı geçen hesapta duyurulan metin aynen şöyle; “Suriye Ermenileri (Anadolu kökenliler de dahil) Ermenistan gelen Ermeni Gerillalar, Kasab’ı El Kaide’den temizlemek için orduya katıldı.” Yine aynı hesapta çatışmalarda ölen Ermeni militanların isimlerine yer veriliyor, ermeni militanların El Kaideye karşı gerçekleştirdikleri saldırılar duyuruluyor.

Bir başka haberden öğrendiğimize göre; Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki BM merkezi önünde oturma eylemi yapan Ermeni göstericiler, BM’nin Türkiye’nin Lazkiye’nin Keseb bölgesinde aşırı savaşçıları desteklemesini kınamasını istedi. Suriye’deki Ermenileri korumak için bölgede savaşmaya hazır olan Ermeni gönüllülerin olduğunu ilan eden göstericiler, BM Temsilciliği’ne bıraktıkları mektupta Türkiye’nin Ermeniler’in yaşadığı Keseb’e saldırarak uluslararası normları ve yükümlülükleri çiğnediğini dile getirdi. Ermeni haber kaynaklarının bildirdiğine göre, katılımcılardan biri Suriye’de savaşmak üzere birlikler oluşturmaya kararlı olduklarını ve bunun Ermeni Hükümeti’nin niyeti olduğunu söyleyerek, “BM’nin suskunluğunu kınıyoruz. Bu bir suçtur ve Türkiye’nin tavrı karşısında susmak bunu onaylamak anlamına gelir” dedi.

Köktendinci militanlar sadece Müslümanlar değilmiş. Ermeni köktendincileri de varmış. Ermeni diasporasının örgütlediği ve dünyanın dört bir yanından topladığı Ermeni gönüllüler, Suriye’de Baas rejiminin ordusuna katılarak İranlı ve Hizbullah’a mensup diğer gönüllülerle birlikte direnişçi Müslümanları ve sivil halkı katlediyormuş! İran ve Hizbullah kaynaklarına sorsanız böyle bir durumu asla kabul etmezler. Ama hem İran’da hem de Hizbullah’ın vatanı Lübnan’da hatırı sayılır Ermeni nüfusun yaşadığı düşünülürse insan neden olmasın diyor. Gördünüz mü bir dokundunuz bin ah işittiniz benden?

Umarım Türkiye Ermenilerinden ister milliyet ister dini kaygılarla Suriye’ye gidip direnişçilere karşı Baas ordusunda savaşa katılan yoktur! Eğer varsa da muhtemelen Türkiye adına istihbari görevle gönderilmiştir. Sadece Ermeni vatandaşlar gitmiş olsa neyse, sınırı aynı şekilde geçip Esad yanında savaşan 1500 civarı TC vatandaşı mevcut. Bunlar Mihraç Ural(Ali Kayalı) grubu bünyesinde, direnişçilere karşı savaşıyor. Muhtemelen alevi kökenli DHKP/C militanlarından oluşan intikam timleri bunlar. Suriye Türkmenlerinin durumunu merak edenler facebook üzerinden bizlere ulaşan Bayırbucak Haber Ajansı sayfasına göz atabilir. Allah mazlumların ve doğruların her daim gerçek yardımcısıdır.

Yorum yapmak için lütfen sisteme üye girşi yapı

Üye Olmak İçin Tıklayın | Üye Girişi

Çok Okunan Makaleler